Записник Бухгалтера Єдиний податок ФОП Платники єдиного податку І групи звільнені від сплати єдиного податку та ЄСВ по 31 травня 2021 року

Платники єдиного податку І групи звільнені від сплати єдиного податку та ЄСВ по 31 травня 2021 року

У Головному управлінні ДПС у Житомирській області нагадують, що 10 грудня цього року набув чинності Закон України від 04.12.2020 № 1072-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо соціальної підтримки платників податків на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (далі – Закон № 1072).

Законом № 1072, зокрема, звільнили від сплати єдиного податку за грудень 2020 – травень 2021 рр. підприємців, що перебувають на І групі платників єдиного податку (ЄП).

За ці ж місяці такі підприємці не сплачуватимуть за себе ЄСВ, а страховий стаж для пенсії в них зберігатиметься.

Відтак, платники єдиного податку І групи звільнені від сплати єдиного податку за період з грудня 2020 року по травень 2021 року (включно).

При цьому ставки єдиного податку для І групи платників ЄП, встановлені у порядку, визначеному пунктом 293.2 Податкового кодексу України, за такі періоди не застосовуються.

ФОПам не потрібно подавати заяви – звільнення застосовується автоматично до всіх підприємців-платників ЄП І групи (незалежно від того чи здійснює підприємець діяльність у цей період чи ні).

Проте є виключення, у разі порушення умов застосування І групи платників ЄП звільнення не застосовується.

Отже, якщо у період дії пільги платник ЄП порушить умови перебування на І групі – перевищить річний обсяг доходу (у 2020 році він становив 1 млн. грн., а у 2021 році – 1 млн. 2 тис. грн.), тощо, він буде зобов’язаний сплатити єдиний податок за увесь період дії пільги.

Якщо ж ФОП І групи вже заплатив ЄП за грудень 2020 року, то така сума може бути повернута платнику податків за його заявою, або бути автоматично (без заяви) врахована в рахунок сплати ЄП за наступні періоди, наприклад, за червень 2021 року.

Платники єдиного податку І групи звільняються від сплати ЄСВ «за себе» за період з 1 грудня 2020 року по 31 травня 2021 (шість календарних місяців).

Таким чином такі особи за IV квартал 2020 року сплачують ЄСВ лише у розмірі 2200 гривень (5000 грн х 22% х 2 місяці). За I квартал 2021 відповідно ЄСВ сплачувати не потрібно буде, а за II квартал 2021 – лише за один місяць 1320 гривень (6000 грн х 22%).

У разі, якщо ФОП вирішив скористатися пільгою і не платити ЄСВ, то в річному Звіті з ЄСВ за 2020 та 2021 він не відображає суми ЄСВ за зазначені вище періоди як нараховані до сплати. Якщо ж ФОП не бажає користуватися цією пільгою, то він і сплачуватиме ЄСВ у звичайній сумі та у звичайні строки, і у річній звітності відобразить такі суми ЄСВ до сплати.

Платникам слід знати, не зважаючи на відсутність сплаченого внеску, такі періоди включаються до страхового стажу для розрахунку пенсій та вважається, що страхові суми було сплачено у розмірі мінімального страхового внеску, визначеного законодавством для кожного з таких періодів.

Джерело: Сектор преслужби ГУ ДПС у Житомиській області