Записник Бухгалтера Загальні питання Новий уточнюючий розрахунок з ПДВ: на що звернути увагу

Новий уточнюючий розрахунок з ПДВ: на що звернути увагу

Нагадаємо, що з набранням чинності наказом Мінфіну «Про затвердження форм та Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість» від 28.01.2016 року № 21 (далі – наказ № 21) маємо нові форми декларації з ПДВ та уточнюючого розрахунку податкових зобов’язань з ПДВ у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок.

Відповідно до п. 50.1 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) та розділу ІV Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом № 21, уточнюючий розрахунок з податку на додану вартість (далі – ПДВ) подають у таких випадках:

  • якщо в майбутніх податкових періодах платник податку самостійно виявляє помилки, що містяться в раніше поданій ним декларації;
  • у разі зміни напряму узгодженого бюджетного відшкодування за рішенням платника податку.

Уточнюючий розрахунок до декларації з ПДВ можна подавати лише як самостійний документ уже починаючи з наступного дня після граничного терміну здачі декларації (до цього терміну для виправлення помилок подається «звітна нова» декларація) упродовж 1095 днів (п. 102.1 ПКУ).

Платник податків в ході документальних планових та позапланових перевірок не має права подавати уточнюючі розрахунки до поданих ним раніше податкових декларацій за будь-який звітний (податковий) період, який перевіряється контролюючим органом (п. 50.2 ПКУ).

Форма уточнюючого розрахунку є копією самої декларації, а отже, його рядки зазнали тих самих змін, що й сама декларація.

У разі виправлення помилок у рядках поданої раніше декларації, до яких повинні додаватися додатки, до уточнюючого розрахунку повинні бути додані відповідні додатки. Згідно з четвертим абзацом п. 50.1 ПКУ  платник податку повинен надіслатиуточнюючий розрахунок і сплатити суму недоплати та штраф у розмірі 3% від такої суми до подання уточнюючого розрахунку. При цьому суму штрафу слід відобразити в рядку 18.3 такого розрахунку.

По суті, уточнюючий розрахунок становить собою дві декларації: через його графу 4 проходять старі показники (що містять помилку), у графі 5 показують уже виправлені, а в графі 6 відображають саму помилку та її вплив на показники розрахунків із бюджетом.

Нагадаємо, нова форма декларації містить номери й назви рядків, відмінні від форм декларації зразків 2014 і 2015 років. Зрозуміло, що оновлено й уточнюючий розрахунок. Саме тому для коригування даних у торішніх й більш давніх деклараціях пропонуємо для виправлення помилок у нову форму уточненого розрахунку вписувати давні показники до найбільш відповідних за змістом нових рядків.

Якщо необхідно уточнити дані рядка «старої» форми декларації, аналога якого в новій формі немає, рекомендуємо подати доповнення до уточнюючого розрахунку, де і розкрити відсутність механізму виправлення (відповідно до приписів п. 46.4 ПКУ).

Джерело: Група DeVisu