ЄСВ зміни 2020

Змінено норми законодавства щодо нарахування та сплати єдиного внеску

Законом України від 13.05.2020 р. № 592-IX “Про внесення змін до Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування” щодо усунення дискримінації за колом платників” змінено норми чинного законодавства щодо нарахування та сплати єдиного внеску. Про це інформують в Головному управлінні ДПС в Івано-Франківській області.

Зокрема, з 1 січня 2021 року набувають чинності такі норми Закону:

– фізичні особи-підприємці, особи, які провадять незалежну професійну діяльність та члени фермерського господарства звільнятимуться від сплати ЄСВ за себе, якщо вони отримують пенсію за вислугу років. Такі особи зможуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування;

– особи, які провадять незалежну професійну діяльність, звільнятимуться від сплати за себе єдиного внеску за умови взяття їх на облік як фізичних осіб-підприємців та провадження ними одного виду діяльності одночасно в якості фізичних осіб-підприємців та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність;

фізичні особи-підприємці та особи, які провадять незалежну професійну діяльність, які мають основне місце роботи, звільнятимуться від сплати за себе єдиного внеску за місяці звітного періоду, за які роботодавцем було сплачено страховий внесок за таких осіб у розмірі не менше мінімального страхового внеску;

фізичні особи-підприємці (крім тих, які обрали спрощену систему оподаткування, обліку та звітності), особи, які провадять незалежну професійну діяльність та члени фермерських господарств, які не отримували доходи (прибутки) у звітному кварталі або місяці, матимуть право самостійно визначити базу нарахування єдиного внеску. При цьому, сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.

Крім того, з 3 червня 2020 року діють норми, які стосуються списання за заявою платника суми недоїмки, нарахованої платникам єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування з числа фізичних осіб – підприємців (крім підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування) та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, за період з 1 січня 2017 року до дня набрання чинності Законом № 592, а також штрафи та пеня, нараховані на ці суми недоїмки, якщо такими платниками не отримано дохід (прибуток) від їх діяльності, що оподатковується податком на доходи фізичних осіб.

Для цього упродовж 90 календарних днів з дня набрання чинності Законом № 592 необхідно подати:

– фізичним особам-підприємцям (крім підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування)  – держреєстратору за місцем знаходження реєстраційної справи фізичної особи-підприємця заяву про держреєстрацію припинення підприємницької діяльності та до податкового органу – звітність з єдиного внеску за період з 1 січня 2017 року до дня набрання чинності Законом  № 592, якщо вона не була подана раніше;

– особи, які провадять незалежну професійну діяльність – до податкового органу за основним місцем обліку заяву про зняття з обліку як платника єдиного внеску та звітність з ЄВ за період з 1 січня 2017 року до дня набрання чинності Законом № 592, якщо вона не була подана раніше.

Після того, як буде підтверджено вчинення вищевказаних дій, податковий орган протягом 15 робочих днів проводить камеральну перевірку, за результатами якої приймає рішення про списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені.

Зауважимо, податковий орган може прийняти рішення про відмову списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені, за умови якщо за результатами перевірки буде встановлено, що:

– платник податків отримав дохід (прибуток) протягом періоду з 1 січня 2017 року до дня набрання чинності Законом № 592;

– суми недоїмки, а також штрафи та пеня, нараховані на суми недоїмки, були в повному обсязі самостійно сплачені платником або стягнуті.

Якщо ж суми недоїмки, а також штрафи та пеня, нараховані на суми недоїмки, були частково самостійно сплачені платником та/або стягнуті, тоді податковий орган приймає рішення про списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені у частині, що залишилася несплаченою.

Нараховані та сплачені або стягнуті за зазначений період суми недоїмки, штрафних санкцій і пені не підлягають поверненню.

Джерело: ГУ ДПС в Івано-Франківській області