Записник Бухгалтера Заробітна плата, охорона праці ТЕРМІНИ ВИПЛАТИ ЗАРОБІТНОЇ ПЛАТИ ПРАЦІВНИКУ ЗА ЧАС ЩОРІЧНОЇ ВІДПУСТКИ

ТЕРМІНИ ВИПЛАТИ ЗАРОБІТНОЇ ПЛАТИ ПРАЦІВНИКУ ЗА ЧАС ЩОРІЧНОЇ ВІДПУСТКИ

Відповідно до вимог частини четвертої статті 115 Кодексу законів про працю України та частини першої статті 21 Закону України “Про відпустки” заробітна плата працівникам за весь час щорічної відпустки виплачується не пізніше ніж за три дні до початку відпустки.

У зазначеній нормі йдеться про календарні дні як зазначено в листі Міністерства праці та соціальної політики України “Щодо порядку виплати заробітної плати за час щорічної відпустки” від 26.06.2009 р. № 155/13/116-09.

Статтею 10 Закону України “Про відпустки” визначено, що конкретний період надання щорічних відпусток у межах, установлених графіком, погоджується між працівником і власником або уповноваженим ним органом, який зобов’язаний письмово повідомити працівника про дату початку відпустки не пізніш як за два тижні до встановленого графіком терміну.

Проте на практиці трапляються випадки, коли працівнику необхідно взяти щорічну відпустку у стислі строки і роботодавець йде йому назустріч.

Надання щорічної відпустки у стислі строки означає, що вона надається в інший період, ніж передбачений графіком відпусток установи.

Відповідно до параграфа 2 статті 7 Конвенції N 132 “Про оплачувані відпустки (переглянута в 1970 році)”, ратифікованої Законом України від 29.05.2001 р. № 2481-III, суми, що належать до виплати за час відпустки (частину), виплачуються зацікавленій особі до відпустки, якщо інше не передбачене в угоді, що стосується цієї особи і роботодавця.

Отже, враховуючи положення зазначеної статті Конвенції та те, що конкретний період надання щорічної відпустки або її частини узгоджується між працівником і роботодавцем, у разі необхідності отримання щорічної відпустки (або її частини) у стислі терміни (у зв’язку із сімейними обставинами, станом здоров’я тощо) в заяві працівник може висловити своє бажання про отримання заробітної плати за неї в терміни, визначені між працівником та роботодавцем (лист Міністерства праці та соціальної політики України «Про виплату відпусткових» від 05.01.2012  N 7/13/133-12.

Для цього працівник має написати заяву з проханням виплатити йому відпускні в інший, ніж передбачено законодавством, строк, узгоджений із роботодавцем. Роботодавець у наказі про надання щорічної відпустки, крім формулювань про надання цієї відпустки, зазначає фразу про виплату відпускних в інший, ніж законодавчо визначений, строк.

Проте, виплата відпускних за дні щорічної відпустки в узгоджений між працівником і роботодавцем строк здійснюється у виключних випадках. Тож якщо щорічна відпустка надається за графіком відпусток, то роботодавець має виплатити відпускні за дні щорічної відпустки в законодавчо установлений строк — не пізніше ніж за 3 календарні дні до початку цієї відпустки.

Джерело: Управління Держпраці у Миколаївській області