Сплата акцизного податку в запитаннях – відповідях

Спеціалізована державна податкова інспекція з обслуговування великих платників у м.Одесі МГУ ДФС провела черговий сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія», присвячений питанням нарахування та сплати акцизного податку. Пропонуємо вашій увазі питання та відповіді на них.

До якого контролюючого органу повинні подавати податкові декларації акцизного податку суб’єкти господарювання, які реалізують пальне (за основним місцем обліку чи за місцезнаходженням пунктів продажу)?

Декларація акцизного податку подається суб’єктом господарювання до контролюючого органу за місцем реєстрації такого суб’єкта господарювання платником акцизного податку. Особи, які здійснюватимуть реалізацію пального, підлягають обов’язковій реєстрації як платники акцизного податку контролюючими органами за місцезнаходженням юридичних осіб, місцем проживання фізичних осіб — підприємців.

У разі здійснення такими суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі пальним, вони також підлягають обов’язковій реєстрації як платники акцизного податку з роздрібної торгівлі підакцизними товарами з подачею декларації акцизного податку до контролюючих органів за місцезнаходженням пунктів продажу товарів.

Чи зобов’язаний суб’єкт господарювання (в т.ч. виробник), що реалізує пальне на експорт реєструватись платником акцизного податку?

Згідно з п.п. 213.2.1 п. 213.2 ст. 213 ПКУ операції з вивезення (експорту) підакцизних товарів (продукції) платником податку за межі митної території України віднесено до операцій з підакцизними товарами, які не підлягають оподаткуванню акцизним податком.

Таким чином, суб’єкт господарювання (в т.ч. виробник), що здійснює експорт пального, не повинен реєструватись платником акцизного податку як особа, що реалізує пальне.

Чи має право платник акцизного податку — отримувач пального подати до контролюючого органу скаргу при порушенні особою, яка реалізує пальне, порядку заповнення та/або порядку реєстрації акцизної накладної в Єдиному реєстрі акцизних накладних?

Згідно з п. 231.10 ст. 231 ПКУ у разі порушення особою, яка реалізує пальне, порядку заповнення та/або порядку реєстрації акцизної накладної в Єдиному реєстрі акцизних накладних (далі – ЄРАН) отримувач пального має право протягом 60 календарних днів, що настають за днем реалізації пального, подати до контролюючого органу заяву із скаргою на таку особу, яка реалізує пальне. До заяви додаються копії первинних документів, складених відповідно до Закону України від 16 липня 1999 року № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», що підтверджують факт отримання такого пального.

Надходження такої заяви із скаргою є підставою для проведення документальної позапланової виїзної перевірки зазначеної особи, яка реалізує пальне.

Чи може бути складено один документ (акцизна накладна/розрахунок коригування акцизної накладної) при реалізації пального за декількома кодами УКТ ЗЕД?

Абзацом другим п. 9 розд. І Порядку заповнення акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального, затвердженого наказом МФУ від 25.02.2016 № 218, встановлено, що в одному документі (акцизна накладна, розрахунок коригування акцизної накладної) може бути зазначено операцію виключно за одним кодом УКТ ЗЕД.

Прес-служба СДПІ з ОВП у м.Одесі МГУ ДФС