Записник Бухгалтера Загальні питання О заполнении раздела II отчета 1ДФ и строки “Військовий збір”

О заполнении раздела II отчета 1ДФ и строки “Військовий збір”

На сайте ГУ ДФС Днепропетровской области выложена консультация О порядке заполнения Раздела II Налогового расчета по форме 1ДФ, в которой напоминается о том, что строка “Военный сбор” заполняется всеми налоговыми агентами, которые в отчетном периоде начислили доходы, с которых удерживается военный сбор. В Разделе II указываются суммы удержанного (в графе “Загальна сума утриманого податку, збору (грн, коп.) нарахованого”) и фактически перечисленного в бюджет на протяжение отчетного периода (“Загальна сума утриманого податку, збору (грн, коп.) перерахованого”) военного сбора, а также доходы, с которых его удержали.

Данная консультация в какой-то степени противоречит разъяснению с ЗІР, которое появилось накануне истечения срока подачи отчета по форме 1ДФ, в котором говорится о том, что нужно указывать общую сумму начисленного дохода и общую сумму перечисленного дохода, из-за которого разгорелись горячие дебаты по поводу того, какие же все-таки суммы указывать в разделе II – суммы, которые касаются только военного сбора, или полностью всю сумму начисленного дохода с раздела I, в которую входят начисленные суммы возвратно-финансовой помощи, суммы за услуги ФЛП и просто физических лиц, благотворительная помощь и прочие суммы, с которых не удерживается военный сбор.

По сути, консультация ЗІР полностью дублирует Порядок заполнения 1ДФ и, в принципе, не совсем понятна шумиха, поднятая вокруг этой темы, т.к., как мы видим, ни в Порядке заполнения, ни в разъяснении ЗІР нет требования в раздел II переносить общую сумму доходов с раздела I, как нам устно говорят консультанты горячей линии ЗІР и многие инспекторы налоговых инспекций. В этой связи возникли вопросы и у тех, кто в отчете по форме 1ДФ отражал, к примеру, только суммы начисленных выплат частным предпринимателям, и при этом вообще не заполнял раздел II, т.к. военным сбором данные выплаты не облагаются.

Ранее, был опубликован обзор вебинара проведенного ГУ ДФС у Черкаській області, в ходе которого был дан ответ на вопрос “Які правила заповнення рядка військовий збір розділу II  форми 1 ДФ?”

Ответ: “У рядку «Військовий збір» зазначається  загальна сума нарахованого доходу, з якого утримується військовий збір, загальна сума виплаченого доходу, загальна сума нарахованого військового збору та загальна сума перерахованого до бюджету військового збору. Відомості про фізичну особу — платника податку, якій нараховані доходи, з яких утримується військовий збір, не зазначаються”,

и их позиция по данному вопросу полностью соответствует позиции ГУ ГФС в Днепропетровской области, с которой Вы можете ознакомиться ниже.

Надеемся, в сложившейся ситуации, ГУ ГФС Украины внесет ясность в данный вопрос в ближайшее время и поддержит сторону здравого смысла. А пока читаем, разбираемся, думаем.

Также, не забываем, что презумпция правомерности решений налогоплательщика гласит ““Если какой -либо закон можно трактовать двояко, как в пользу налогоплательщика, так и против него, то в такой ситуации решение должно приниматься в пользуналогоплательщика”, что подтверждается пунктом 56.21 НКУ.

“56.21. У разі коли норма цього Кодексу чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі цього Кодексу, або коли норми різних законів чи різних нормативно-правових актів, або коли норми одного і того ж нормативно-правового акта суперечать між собою та припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов’язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, рішення приймається на користь платника податків.” НКУ.

И, хочется еще раз акцентировать внимание на том, что данная статья приводится в информационных целях и является информацией к размышлению, но ни в коем случае не руководством к действию.

Консультация ГУ ДФС Днепропетровской области

Щодо порядку заповнення Розділу ІІ Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку і сум утриманого з них податку за формою №1ДФ

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Разом з тим, слід зазначити, що на підставі пункту 52.5 статті 52 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI із змінами та доповненнями (далі – ПКУ) контролюючі органи мають право надавати консультації виключно з тих питань, що належать до їх повноважень.

Згідно вимог пункту 52.2 статті 52 ПКУ податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

Відповідно до пп.1.6 п.161 підрозділу 10 розділу XX ПКУ, платники військового збору повинні забезпечувати виконання податкових зобов’язань у формі та спосіб, визначені в ст.176 ПКУ.

Зокрема, особи, які згідно з ПКУ мають статус податкових агентів, зобов’язані подавати у строки, встановлені ПКУ для податкового кварталу, податковий розрахунок суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також суми утриманого з них податку (далі – форма № 1ДФ) до контролюючого органу за місцем свого розташування (пп. «б» п. 176.2 ПКУ).

З 01 квітня 2015 року набрав чинності Наказ Міністерства фінансів України від 13.01.2015р. №4 «Про затвердження форми Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку (форма № 1ДФ) та Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку», яким впроваджено нові форми вказаних документів.

Нова форма № 1ДФ, затверджена Наказом № 4, перший раз подається податковими агентами за I квартал 2015 року (протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного кварталу) та складається з двох розділів:

– розділ I «Суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і суми утриманого з них податку»;

– розділ II «Оподаткування процентів, виграшів (призів) у лотерею та військовий збір».

У розділі I мають відображатися суми нарахованих (виплачених) доходів (як оподатковуваних, так і неоподатковуваних) та суми нарахованого (перерахованого) податку на доходи фізичних осіб (ПДФО). Відповідно до п.3.6 Порядку №4, щодо кожної фізичної особи потрібно заповнювати стільки рядків, скільки ознак доходів вона має, з обов’язковим зазначенням податкового номера або серії і номера її паспорта.

У розділі II зазначають загальну суму доходів у вигляді процентів, виграшів (призів) у лотерею та загальну суму нарахованого і сплаченого в бюджет ПДФО, а також наводять відомості про військовий збір та доходи, з яких його утримано.

Перелік доходів, з яких утримується військовий збір, наведено у довіднику “Оподаткування виплат працівникам”.

Суми доходу, з якого утримується військовий збір та військового збору відображаються у грошовій формі, вираженій у національній валюті (у гривнях з копійками).

Отже, рядок “Військовий збір” заповнюється всіма податковими агентами, які у звітному кварталі нараховували доходи, з яких утримується військовий збір.

У графі “Загальна сума утриманого податку, збору (грн, коп.) нарахованого” вказується загальна сума утриманого зі всіх фізичних осіб військового збору протягом звітного кварталу.

У графі “Загальна сума утриманого податку, збору (грн, коп.) перерахованого” вказується загальна сума військового збору, фактично перерахованого до бюджету протягом звітного кварталу (абз. 4 п. 3.11 Порядку № 4).

Відомості про фізичну особу – платника податку, якій нараховані доходи, з яких утримується військовий збір, не зазначаються (абз. 4 п. 3.11 Порядку № 4).

Враховуючи вищезазначене, починаючи з І кварталу 2015 року у Розділі ІІ Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого податку за формою № 1ДФ у рядку “Військовий збір” зазначаються доходи, з яких утримується військовий збір.