Допомога по вагітності та пологам — донарахування ЄСВ до мінімальної зарплати

Чи необхідно здійснити донарахування до розміру мінімального страхового внеску суми допомоги по вагітності та пологам, якщо дати початку та кінця листка непрацездатності припадають на різні календарні роки?

Коротка:
     Якщо листок непрацездатності у зв’язку з вагітністю та пологами відкрито у поточному році, а дата його закриття припадає на наступний календарний рік, і періоди перебування на лікарняному по вагітності та пологах припадають на зміну розміру мінімальної заробітної плати, а база нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі — єдиний внесок) на суму допомоги по вагітності та пологах становить менше розміру мінімальної заробітної плати, то необхідно здійснити донарахування єдиного внеску, виходячи із зміненого розміру мінімальної заробітної плати за місяці, за які нараховано суми допомоги по вагітності та пологах. 
Повна:
     Відповідно до частини п’ятої ст. 8 Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» із змінами та доповненнями (далі – Закон № 2464) у разі, якщо база нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі — ЄВ) не перевищує розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід, сума ЄВ розраховується як добуток розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід (прибуток), та ставки ЄВ.
     Обов’язок нарахування ЄВ з мінімальної заробітної плати за основним місцем роботи передбачено і у разі, коли працівник перебував у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами.
     Cплата ЄВ за осіб, які перебувають у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами і отримують допомогу у зв’язку з вагітністю та пологами, здійснюється з усієї суми нарахованої допомоги в місяці, у якому були здійснені нарахування.
     Абзацом другим п.п. 1 п. 3 розд. ІV Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 № 449, визначено, що нарахування ЄВ за осіб, які перебувають у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами і отримують допомогу у зв’язку з вагітністю та пологами, здійснюється за кожен місяць окремо.
     У разі якщо після розподілу лікарняного (суми допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами відносяться до того місяця, за який вони нараховані) загальний дохід за місяць становить менше мінімального розміру, то сума єдиного внеску розраховується як добуток розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід), та ставки ЄВ.
     Згідно з ст. 9 Закону № 2464 обчислення ЄВ здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до Закону № 2464 нараховується ЄВ. 
     Якщо листок непрацездатності у зв’язку з вагітністю та пологами відкрито у поточному році, а дата його закриття припадає на наступний календарний рік, то сума допомоги по вагітності та пологах нараховується і виплачується із застосуванням розміру мінімальної заробітної плати, що діяв на дату нарахування такого доходу. 
     Якщо періоди перебування на лікарняному по вагітності та пологах припадають на зміну розміру мінімальної заробітної плати, а база нарахування ЄВ суми допомоги по вагітності та пологах розрахована виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, що діяв на дату нарахування таких сум, необхідно у місяці, у якому змінено розмір мінімальної заробітної плати, здійснити донарахування ЄВ виходячи із зміненого розміру мінімальної заробітної плати за місяці, за які нараховано суми допомоги по вагітності та пологах. 
     При цьому у разі здійснення платниками донарахування сум ЄВ, пов’язаного із зміною розміру мінімальної заробітної плати, штрафні санкції за донарахування платником своєчасно не нарахованого ЄВ контролюючим органом не застосовуються.

Джерело: ЗІР, категорія 201.04.01