Записник Бухгалтера ЄСВ (єдиний соціальний внесок) Списання боргу по єдиному внеску. Який порядок?

Списання боргу по єдиному внеску. Який порядок?

Головне управління ДПС у м. Києві нагадує, що Законом України від 13.05.2020 №592-ІХ «Про внесення змін до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» щодо усунення дискримінації за колом платників» (далі – Закон №592-ІХ) передбачено списання суми недоїмки з єдиного внеску, а також штрафів та пені, нарахованих на ці суми недоїмки (далі – суми недоїмки з єдиного внеску) фізичним особам – підприємцям на загальній системі оподаткування та фізичним особам, які здійснюють незалежну професійну діяльність, якщо такими платниками не отримано дохід (прибуток) від їх діяльності, що підлягає оподаткуванню ПДФО.

Які кроки необхідно здійснити для списання суми недоїмки з єдиного внеску:

протягом 90 календарних днів з дня набрання чинності Законом № 592-ІХ (з 03.06.2020 по 31.08.2020):

для фізичних осіб – підприємців подати заяву про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності державному реєстратору за місцем знаходження реєстраційної справи фізичної особи – підприємця та до податкового органу – звітності (за період з 1 січня 2017 року до дня набрання чинності Законом № 592-ІХ) у випадку, якщо така звітність не була подана раніше.

для фізичних осіб, які здійснюють незалежну професійну діяльність подати до податкового органу за основним місцем обліку заяви про зняття з обліку як платника єдиного внеску та звітність (за період з 1 січня 2017 року до дня набрання чинності Законом № 592-ІХ) у випадку, якщо така звітність не була подана раніше.

Також для фізичних осіб, які здійснюють незалежну професійну діяльність необхідно здійснити реєстрацію припинення незалежної професійної діяльності (або зупинення, або зміни організаційної форми відповідної діяльності з незалежної (індивідуальної) на іншу) та подати до контролюючого органу заяву про ліквідацію платника податків (за формою 8-ОПП). Підтвердженням припинення незалежної професійної діяльності є відомості (витяг) відповідного реєстру, до якого вноситься інформація про державну реєстрацію такої діяльності.

При цьому ліквідаційну звітність мають право подати:

– протягом 30 календарних днів з дня проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності (фізичними особами – підприємцями);

– протягом 30 календарних днів з дня подання заяви до органу ДПС про зняття з обліку платника єдиного внеску (фізичними особами, які здійснюють незалежну професійну діяльність).

Штрафні санкції до платника єдиного внеску, передбачені пунктом 7 частини одинадцятої статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», за наведених умов не застосовуються.

Після того, як буде підтверджено вчинення вищевказаних дій, податковий орган протягом 15 робочих днів проводить камеральну перевірку, за результатами якої прийме рішення про списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені або вмотивоване рішення про відмову.

Податковий орган може відмовити в списанні суми недоїмки, штрафних санкцій і пені, за умови, якщо за результатами перевірки буде встановлено що:

платник податків отримав дохід (прибуток) протягом періоду з 01.01.2017 до набрання чинності Закону № 592-ІХ;

суми недоїмки, а також штрафи і пеня, нараховані на суми недоїмки, були в повному обсязі самостійно сплачені платником або стягнуті.

Якщо ж суми недоїмки, штрафи та пеня, нараховані на суму недоїмки, були самостійно сплачені платником та/або стягнуті, податковий орган приймає рішення про списання суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у частині, що залишилась несплаченою.

Вимогу про сплату суми недоїмки, штрафних санкцій і пені вважатимуть відкликаною у день прийняття органом ДПС рішення про списання.

Звертаємо увагу, що списанню підлягає борг, який виник з 1 січня 2017 року по 3 червня 2020 року.

Зауважимо, що нараховані та сплачені або стягнуті за зазначений період суми недоїмки, штрафних санкцій та пені не підлягають поверненню.

Джерело: ГУ ДПС у м. Києві