Записник Бухгалтера Загальні питання Необходимо ли произвести перерасчет ЕСВ при смене основного вида экономической деятельности

Необходимо ли произвести перерасчет ЕСВ при смене основного вида экономической деятельности

Статтею 47 розд. VІІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» зі змінами та доповненнями (далі – Закон № 2464) передбачено, що порядок визначення класу професійного ризику виробництва за видами економічної діяльності здійснюється Фондом соціального страхування від нещасних випадків у порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 08 лютого 2012 року № 237.


Згідно з абз.2 п. 3.10. розд. ІІІ Порядку віднесення страхувальників до класу професійного ризику виробництва з урахуванням виду їх економічної діяльності та проведення перевірок достовірності поданих страхувальниками відомостей про види економічної діяльності (у тому числі основний), затвердженого постановою Правління Фонду соціального страхування від несчасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 30.11.2010 № 30, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 24.12.2010 за № 1337/18632, робочими органами виконавчої дирекції Фонду щорічно, на підставі відомості розподілу, здійснюється перегляд з початку поточного року належності страхувальника до класу професійного ризику виробництва за основним видом економічної діяльності.
У разі зміни основного виду економічної діяльності за даними відомості розподілу, що тягне за собою зниження класу професійного ризику виробництва, робочим органом виконавчої дирекції Фонду здійснюється перевірка страхувальника щодо достовірності поданих ним відомостей про види економічної діяльності (у тому числі основний).
У разі прийняття рішення щодо зміни класу професійного ризику виробництва на підставі даних відомості розподілу або за результатами перевірки робочий орган виконавчої дирекції Фонду не пізніше наступного робочого дня надсилає фіскального органу в електронному вигляді повідомлення про зміну класу професійного ризику виробництва із зазначенням основного виду економічної діяльності та розміру єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок), встановленого ст. 8 Закону № 2464, і дати зміни класу професійного ризику виробництва.
Водночас відповідно до п. 9 розд. IV наказу Міністерства фінансів України від 20.04.2015 № 449 «Про затвердження Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 07.05.2015 за № 508/26953, у разі зміни у встановленому законодавством порядку класу професійного ризику виробництва платник за період з дати встановлення нового класу професійного ризику та розміру єдиного внеску самостійно здійснює перерахунок єдиного внеску.
Самостійно обчислену суму в результаті перерахунку (різниця між нарахованою сумою єдиного внеску за розміром, встановленим раніше, та нарахованою сумою єдиного внеску за встановленим розміром за зазначений період) платник відображає у звіті про нараховані суми єдиного внеску, який подається ним за звітний період.
Отже, у разі зміни роботодавцем в середині року основного виду економічної діяльності, що тягне за собою зниження класу професійного ризику виробництва, такий роботодавець у місяці отримання повідомлення про зміну класу професійного ризику виробництва здійснює перерахунок єдиного внеску за період з 01 січня поточного року та відображає у звіті про нараховані суми єдиного внеску, який подається ним за звітний період.

ЗІР, категорія 301.04.01