Нарахування зарплати інваліду з неповним робочим часом

Як нарахувати зарплату працівнику-інваліду з неповним робочим часом, який перебуває у трудових відносинах з підприємцем, та нарахувати ЄСВ?

Оплата праці

Відповідно до умов ст. 56 КЗпП, за угодою між сторонами трудового договору працівником і роботодавцем може встановлюватись як при прийнятті на роботу, так і згодом неповний робочий день або неповний робочий тиждень. Згідно зі ст. 172 КЗпП, роботодавець зобов’язаний на прохання працівника, як особі з інвалідністю, встановити неповний робочий день або неповний робочий тиждень та створити пільгові умови праці.

Оплата праці в умовах неповної тривалості робочого часу провадиться пропорційно відпрацьованому робочому часу або залежно від виробітку.

Зазначимо, що при таких трудових відносинах потрібно дотримуватися ч. 5 ст. 31 Закону про оплату праці. Згідно з нею, у разі укладення трудового договору про роботу на умовах неповного робочого часу, а також при невиконанні працівником у повному обсязі місячної (годинної) норми праці мінімальна заробітна плата виплачується пропорційно до виконаної норми праці.

Наприклад, інвалід працює на 0,5 ставки з окладом 2500 грн. У такому разі фактично нарахована зарплата інваліда буде менше мінімальної пропорційно відпрацьованому часу. Тому нараховувати зарплату йому доведеться на рівні мінімальної пропорційно відпрацьованому часу у розмірі 1600 грн (3200 х 0,5 ставки).

ЄСВ

Згідно з ч. 13 ст. 8 Закону про ЄСВ, ставка ЄСВ у розмірі 8,41% поширюється тільки на нарахування ЄСВ на зарплату працівників-інвалідів, які перебувають у трудових відносинах саме з роботодавцями-підприємствами.

Й оскільки вимога нарахування ЄСВ в мінімальному розмірі страхового внеску (з бази не нижче за розмір мінімальної зарплати) встановлена іншою нормою, ч. 5 ст. 8 Закону про ЄСВ, то на інвалідів, які працюють у юрособи, вона не поширюється. Такі роботодавці нараховують ЄСВ на фактичні доходи працівників-інвалідів, враховуючи при цьому лише максимальну величину доходу, на яку нараховується ЄСВ.

Але зазначена пільга не поширюється на фізосіб-підприємців, які використовують працю найманих працівників-інвалідів. Адже вони нараховують ЄСВ за працівників-інвалідів за загальними правилами і ставкою 22%.

Таким чином, для найманого працівника-інваліда (основне місце роботи), який працює у фізособи-підприємця, де загальна сума заробітної плати (доходу) за місяць не перевищує розміру мінімальної заробітної плати, сума ЄСВ розраховується як добуток розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який нараховується дохід, та ставки ЄСВ у розмірі 22%.

Джерело: HR Лига

Эта запись защищена паролем. Введите пароль, чтобы посмотреть комментарии.