Записник Бухгалтера Загальні питання Киберполиция про блокирование антивирусными системами программного обеспечения для сдачи отчетности

Киберполиция про блокирование антивирусными системами программного обеспечения для сдачи отчетности

ЯКІСНЕ ПРОГРАМНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ, ЯК КЛЮЧОВА СКЛАДОВА КІБЕРБЕЗПЕКИ!

У зв’язку з нещодавніми подіями, пов’язаними з масовим ураженням комп’ютерної техніки вірусом Petya (Diskcoder.C), що сталися через вразливості програмного забезпечення «M.E.Doc», до Департаменту кіберполіції почали звертатися представники державних та приватних компаній для отримання консультацій щодо блокування антивірусними системами під час оновлення програмного забезпечення, яке використовується для подання бухгалтерської звітності до ДФС. При цьому розробники такого ПЗ запевнюють у повній безпечності свого продукту, пояснюють цей факт його особливостями, а для повноцінного функціонування ще й рекомендують запускати лише від імені адміністратора системи та вносити його до «списку виключень» (також відомого як «білий список», «список довірених програм» тощо) антивірусних програм, що дозволить системі безпеки комп’ютера ігнорувати окремі дії згаданого програмного забезпечення.

Крім того, кіберполіцією зафіксовано факти поширення у мережі Інтернет рекомендацій про налаштування антивірусів та фаєрволів, які примушують системи захисту комп’ютера користувача ігнорувати будь-яку підозрілу активність чи код у вітчизняному бухгалтерському програмному забезпеченні. Такі рекомендації поширюються деякими партнерами компаній-розробників бухгалтерського ПЗ, а також безпосередньо компаніями-розробниками через технічну підтримку.

Спеціалісти з інформаційної безпеки Департаменту кіберполіції попереджають, що у разі виконання цих рекомендацій користувач несвідомо заборонить системам захисту комп’ютера правильно та вчасно реагувати на шкідливу діяльність програмного забезпечення доданого у «список виключення». Слідуючи таким рекомендаціям користувач відкриває зловмисникам доступ до свого комп’ютера через вказане програмне забезпечення в обхід системи захисту, піддаючи небезпеці не лише власний комп’ютера, а і всю локальну мережу.

Користувачу необхідно чітко усвідомлювати, що додаючи програмне забезпечення до «списку виключення» він має бути впевнений у відсутності критичних вразливостей та, іноді, навіть прихованого шкідливого функціоналу.

Слід звернути увагу, що над жодним з розповсюджених в Україні бухгалтерських продуктів не проводився аудит визнаними міжнародними експертами з інформаційної безпеки, що регулярно публікують свої звіти на незалежних авторитетних ресурсах. Факт систематичного проведення таких аудитів є підтвердженням того, що компанія-розробник опікуються своєю репутацією та безпекою користувачів.

Такими нерозважливими інструкціями компанії-розробники ПЗ створюють потенційну платформу для розповсюдження шкідливого програмного забезпечення, яку хакерам залишається лише зламати та використати у своїх протиправних цілях. При цьому зловмисники економлять свій час та ресурси, а їх атаки стають масовими та руйнівними.

Щоб не допустити нових масових кібератак, аналогічним тим, що відбулися 27 червня цього року, кіберполіція наполегливо рекомендує ні в якому разі не дотримуватись вищевказаних порад від виробників ПЗ, за допомогою яких останні намагаються приховати недосконалість коду.

Крім того, при використанні комп’ютерів будьте обачливими та виконуйте найпростіші правила інформаційної безпеки:

– не працювати та не запускати такі програми під обліковим записом адміністратора системи;

– відмовитися від програмного забезпечення або його оновлення, що потребує додавання у «список виключення» систем захисту комп’ютера;

– уважно відноситися до попереджень антивірусного програмного забезпечення та систематично його оновлювати;

– у разі отримання тривоги від системи захисту комп’ютера (антивіруса, фаєрволу тощо) не перешкоджати діям за замовчуванням антивірусу (блокування, видалення, карантин, тощо). Чітко усвідомлювати, що спростувати небезпечність про яку повідомив антивірус, може лише кваліфікований спеціаліст з інформаційної безпеки;

– відключити автоматичні оновлення та в ручному режимі оновлювати програмне забезпечення, у ході чого додатково його перевіряти на авторитетних ресурсах, призначених для аналізу підозрілих файлів, наприклад:

https://www.virustotal.com/

https://malwr.com/

https://www.reverse.it/

P.S.: Аналіз кібернетичних атак з використанням прикладних програм показує, що внесення певного програмного забезпечення до “списків виключень” антивірусів обумовлюється тим, що його розробники використовують системні функції із підвищеними привілеями для полегшення процесу інтеграції програми в систему. Це може пояснюватися лише недостатньо високою кваліфікацією розробників, яким легше виконувати необхідні програмні операції із використанням повноважень адміністратора, ніж реалізовувати власний механізм. Правильно спроектоване та реалізоване програмне забезпечення не потребує підвищених привілеїв у операційній системі, а тим паче не повинно виконуватися із адміністративними повноваженнями.

Джерело: Департамент кіберполіції Національної поліції України