Включается ли в доход ФЛП полученная и возращенная в связи с расторжением договора сумма средств

Налоговики в общедоступном информационно-справочном ресурсе (ЗІР) ответили на вопрос нужно ли ФЛП включать в общий облагаемый доход сумму денежных средств, поступивших на расчетный счет и возвращенных в связи с расторжением договорных отношений. Так, сообщают они, в случае расторжения договорных отношений право собственности на товар покупателю не переходит и не составляется документ, подтверждающий выполнение работ/ оказание услуг, следовательно, полученные и возвращенные денежные средства не включаются в доход физического лица-предпринимателя.

Ответ с ЗІР см. ниже.

Чи включає ФОП до загального оподатковуваного доходу суму коштів, яка була отримана на розрахунковий рахунок та повернута у зв’язку з розірванням договірних відносин?

 Відповідно до п. 177.2 ст.177 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VІ об’єктом оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов’язаними з господарською діяльністю такої фізичної особи — підприємця.
Статтею 334 Цивільного кодексу України від 16 січня 2003 № 435-IV визначено, що право власності у набувача майна за договором виникає з моменту передання майна, якщо інше не встановлено договором або законом.
У разі розірвання договірних відносин покупцеві не переходить право власності на товар та не складається документ, яким підтверджується виконання робіт або надання послуг, відповідно відсутній і дохід від проведеної операції.
Таким чином, фізична особа — підприємець не включає до загального оподатковуваного доходу суму коштів, яка була отримана на розрахунковий рахунок та повернута у зв’язку з розірванням договірних відносин.

ЗІР, категорія 104.04